jak chronić skórę przed słońcem

jak chronić skórę przed słońcem

Wpływ słońca na skórę to temat najbardziej aktualny latem oraz w czasie alpejskiego urlopu na stoku narciarskim. Nadmiar promieni słonecznych ma szkodliwy wpływ na skórę, ale niedobór słońca również nie jest korzystny. Trzeba więc nauczyć się bezpiecznie korzystać ze słońca oraz właściwie dbać o skórę przed i po wystawieniu jej na działanie promieni słonecznych.

 

jak chronić skórę przed słońcem

Tradycyjnie wydaje się, że piękna opalenizna objaw zdrowia i modny dodatek. Jednak trzeba pamiętać o zgubnym działaniu promieni UV. Narażeni jesteśmy głównie na działanie UV-A, bo ich dociera do Ziemi najwięcej. Ich działanie nie wywołuje gwałtownych reakcji na skórze, ale jest kumulowane, a efekty występują po latach. Są odpowiedzialne m. in. za powstawanie zmarszczek i starzenie się skóry. Promieniowanie UV-B stanowi tylko 5% całego ultrafioletu docierającego do Ziemi, ale wywołuje w skórze gwałtowne reakcje takie jak rumień i oparzenia słoneczne. Może powodować uszkodzenia oka w postaci zaćmy, zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów skóry (szczególnie czerniaka). Ponadto nadmierna ekspozycja na słońce powoduje różnorodne defekty kosmetyczne, takie jak elastoza posłoneczna, przebarwienia skórne i piegi.

Aby skutecznie chronić się zagrożeniami ze strony słońca stosuje się kosmetyki zawierające substancje pochłaniające lub odbijające (ekranujące) szkodliwe promienie zwane filtrami słonecznymi. Ponadto aby uniknąć typowych dolegliwości posłonecznych, tj. utrata jędrności skóry i elastyczności, stosuje się kosmetyki zawierające substancje nawilżające, odbudowujące płaszcz hydrolipidowy i wiążące cząsteczki wody w skórze.

Do pielęgnacji można włączyć nutrikosmetyki zawierające witaminy lub witaminowe kosmetyki pielęgnacyjne. Warto wziąć pod uwagę następujące witaminy:

witamina A, która bierze udział w procesie produkcji melaniny, tj. barwnika skóry, a ponadto zmniejsza przebarwienia skórne i wpływa na zwiększenie ilości kolagenu. Witamina A dostarczana jest do organizmu w kosmetykach i nutrikosmetykach jako prowitamina A, tj. beta-karoten.

witamina E, która działa jako substancja antyoksydacyjna – niwelując działanie wolnych rodników powstających pod wpływem promieni UV i działa przeciwstarzeniowo. Witamina E ma również działanie łagodzące, antyrumieniowe, zmniejszające obrzęk skóry. W niewielkim stopniu podnosi efektywność ochrony przeciwsłonecznej filtrów kosmetycznych.

witamina C, która bierze udział w tworzeniu kolagenu, uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne. Jest również silnym antyutleniaczem.

prowitamina B5, która ma właściwości gojące, łagodzące podrażnienia, przyspiesza regenerację skóry również po oparzeniach. Zazwyczaj stosowana zewnętrznie i bardzo popularna w kosmetykach stosowanych po opalaniu.

 

Zapisz