zabieg herbaciany

Zabieg herbaciany

Kosmetyki herbaciane mają szerokie zastosowanie w spa i gabinetach kosmetycznych dzięki bogatemu składowi. Substancje aktywne herbaty mają działanie ochronne, odżywcze, odświeżające i przeciwzapalne. Herbata ma cesarskie pochodzenie. Legenda głosi, że około 2700 lat p.n.e. w Chinach podczas burzy liść herbaciany wpadł do naczynia z wrzątkiem. Cesarz Szen-Nung zauważył, że woda zmieniła kolor, a powstały napój miał bardzo przyjemny zapach i smak. Tak rozpoczęła się kariera herbaty.
Dzisiaj znane są niemal wszystkie aktywne składniki, które uzasadniają wykorzystywanie ziela herbaty w rytuałach spa. Różny sposób zbierania i przygotowania liści herbacianych powoduje, że poszczególne gatunki herbat różnią się między sobą składem i właściwościami.

 

zabieg herbaciany

..    

Herbata, zen-spa i japońskie rytuały

Wprowadzenie do rytuałów zabiegowych w spa elementów japońskich pozwala na stworzenie bardzo charakterystycznych i dobrze rozpoznawalnych zabiegów.

Herbata w Japonii jest bardzo popularnym napojem, a proces jej parzenia został wyniesiony tu do rangi ceremonii (chanoyu). Drewniane kubeczki, miotełki do mieszania napoju i dzbanuszki powodują, że samo przygotowanie herbaty, a później jej picie jest bardzo charakterystyczne. Tego rytuału nie da pomylić z innymi.

Wokół gorących wulkanicznych źródeł (onsen) powstają w Japonii kąpieliska. Kąpiel możliwa jest tylko po otrzymaniu lekkiego kimona kąpielowego (yukata). Wystrój kąpieliska przybiera formę kamiennego ogrodu zen. Karesansui to kamienny ogród suchego krajobrazu, który jest pełny surowości i prostoty. Wszak Japonia słynie z suiseki, tj. sztuki ekspozycji kamieni i skał oraz sztuki miniaturyzowania drzew i krzewów (bonsai).

zabieg herbaciany

 

 

Oto gatunki herbaty, które wykorzystywane są w zabiegach spa and wellness.

  • Herbata biała – droga i mało znana. Wytwarzana jest z nierozwiniętych pąków liściowych. Stosowana jest najczęściej w kosmetykach dla cery dojrzałej. Zapobiega powstawaniu zmarszczek, przywraca skórze blask i witalność, łagodzi podrażnienia i działa przeciwzapalnie. Dzięki dużej zawartości witamin odżywia skórę.
  • Herbata czerwona znana jest również pod nazwą pu-erh. Liście herbaciane po zebraniu suszy się na słońcu, a następnie wytrząsa w bambusowych koszach, aby zetrzeć ich brzegi. Czynności te powtarza się naprzemiennie, aż do uzyskania żółtawego koloru liści. Herbata ta jest popularna ze względu na swoje właściwości odchudzające.
  • Herbata zielona powstaje poprzez zahamowanie procesu fermentacji, tj. zielone liście suszy się natychmiast po zerwaniu traktując je gorącą parą wodną lub prażąc nad węglem drzewnym. Zielona herbata jest najbardziej popularna wśród herbat w kosmetyce. Odróżnia ją wysoka zawartość katechin, które działają antyoksydacyjnie, oraz flawonoidów, które oprócz działania antyoksydacyjnego, wzmacniają strukturę skóry, ścianki naczyń krwionośnych i poprawiają mikrokrążenie skóry. Zielona herbata charakteryzuje się również dużym bogactwem witamin i związków mineralnych. Stosowana jest w postaci ekstraktów w kosmetyków pielęgnacyjnych lub skoncentrowanych kapsułek – nutraceutyków.
  • Herbata czarna pomimo, że ogólnie jest najczęściej używana, w kosmetyce nie jest popularna. Posiada dużą zawartość fenolokwasów oraz witaminy PP.

 


Herbaciany zabieg anti-aging

Peeling herbaciany na bazie cukru trzcinowego i liściastej zielonej herbaty. Usuwa zanieczyszczenia, nawilża skórę i przesyca ją odmładzającymi substancjami aktywnymi.

Maska na ciało na bazie białej herbaty o silnych właściwościach odżywczych, rewitalizujących i normalizujących działanie skóry. Maskę nakłada się w kapsule spa, po czym następuje zabieg sauny parowej zakończony spłukaniem preparatu strumieniem prysznice Vichy.

Podczas kąpieli stosuje się okład na oczy z niewielkim dodatkiem naparu z czarnej herbaty i świetlika. Na koniec filiżanka odchudzającej herbaty pu-erh i dwie kapsułki odmładzającego ekstraktu z zielonej herbaty.

 

zabieg herbaciany

Zabiegi herbaciane mają wiele korzyści. Herbata poprawia przemianę materii i usuwa wolne rodniki, więc równie chętnie stosowana jest w kuracjach odchudzających.

zabieg borowinowy

Zapisz

Zapisz