red hot chili peppers

czerwona papryka w kosmetyce

Czerwone papryczki chili wyglądają ślicznie, jednak wiele osób podchodzi do nich z wielką ostrożnością. Smak ostrych papryczek powoduje, że w nawet niewielkiej ilości wywołują uczucie pieczenia na skórze i błonach śluzowych. Właściwości te zawdzięczają kapsaicynie. Ponadto papryczki są dobrym źródłem witamin z grupy B (zwłaszcza witaminy B6), potasu, magnezu i żelaza.

czerwona papryka w kosmetyce

 

Kapsaicyna pozyskiwana jest z głównie z papryki rocznej (Capsicuum annuum) lub papryki chili. Jest alkaloidem nierozpuszczalnym w wodzie, dlatego nie warto łagodzić podrażnienia skóry lub śluzówki używając wody do popicia lub przepłukania ust. Związek ten rozpuszcza się natomiast w alkoholu i w tłuszczach. Ulgę może więc przynieść użycie płynnego tłuszczu, wypicie szklanki pełnego mleka lub lizanie pełnotłustych lodów.

Kontakt z kapsaicyną wywołuje uczucie palenia i bólu. Jest to wynikiem bezpośredniego drażnienia receptorów świądowych i czuciowych, co powoduje intensywne wysyłanie impulsów nerwowych do mózgu. Podobne wrażenia czuciowe powstają przy spożywaniu zbyt gorących potraw. Działanie kapsaicyny wynika z podrażnienia komórek nerwowych – nie dochodzi jednak do stałych uszkodzeń. W dużych stężeniach kapsaicyna jest trucizną. Jednakże ma tak silne działanie, że spożycie dawki toksycznej jest praktycznie niemożliwe ze względu na wcześniejszy silny efekt podrażnienia.

Kapsaicyna znajduje swoje zastosowanie w dermatologii. Może wchodzić w skład preparatów kosmetologicznych, które wspomagają pielęgnację skóry. Zastosowanie zewnętrzne takich kremów znacznie zmniejsza uczucie swędzenia u osób chorych na łuszczycę. Podobny mechanizm działania wykazuje kalcyneuryna, która jest obecnie powszechnie stosowana w dermatozach o podłożu alergicznym (np. AZS, wyprysk alergiczny) jako lek przeciwświądowy. Dobre efekty przynosi zewnętrzne stosowanie kapsaicyny w łagodzeniu bólu neuropatycznego, czy o innym podłożu np. w chorobach reumatycznych, neuropatii cukrzycowej, neuralgii półpaścowej i opryszczkowej. Po aplikacji preparatu można się najpierw spodziewać nasilenia stanu zapalnego, co jest związane z gwałtownym uwolnieniem neuropeptydów. Później jednak następuje długotrwała poprawa.

Wstępne badania wskazują na możliwość zastosowania kremów z kapsaicyną w kuracjach odchudzających. Zewnętrzna aplikacja kremu z kapsaicyną ogranicza magazynowanie tłuszczu w tkance tłuszczowej, a komórki tłuszczowe są znacznie mniejsze niż normalnie.