czereśniowe kosmetyki

czereśniowe kosmetyki

Co prawda sezon na czereśnie za nami, ale ich smak i zapach przetrwały w czereśniowych kosmetykach, deserach i sokach owocowych. Czereśnie nie są zbyt popularne jako składnik preparatów pielęgnacyjnych, jednak wywalczyły sobie nieco miejsca wśród bardziej modnych substancji. Do kosmetyki wnoszą nie tylko walory kosmetyczne, ale udowodnione korzystne działanie na skórę.

czereśniowe kosmetyki

 

Najbardziej popularna jako roślina uprawna jest czereśnia ptasia (Cerasus avium). Jest bardzo znana w Europie, Azji Zachodniej i na Kaukazie. Wchodzi w skład większej grupy roślin z rodziny różowatych (rodzaj Prunus), do której oprócz niej należą brzoskwinia, morela, laurowiśnia, wiśnia, śliwa i inne.

Wykorzystywanie zalet owoców w kosmetyce to nie tylko chwilowa moda na smakowite sorbety do pielęgnacji ciała. Owoce czereśni mają bogaty skład. Za ich soczystą czerwono-purpurową barwę odpowiadają m.in. składniki fenolowe. Znajduje się tutaj spora ilość kwasu neochlorogenowego, rutozydów i cyjanidyn. Wysoka zawartość związków fenolowych jest wprost proporcjonalna do aktywności przeciwutleniających. W czereśniach zawarte są antocyjany typu 1 i typu 2, co jest szczególnie korzystne, gdyż działanie jest bardziej kompleksowe. Przeciwutleniające właściwości antocyjanów zawartych w czereśniach są porównywalne z syntetycznymi (np. tert-butylhydrochinon) i wyższe niż naturalnej witaminy E. Ponadto antocyjany czereśniowe hamują aktywność cyklooksygenazy 1 i 2 w stopniu porównywalnym z ibuprofenem i naproksenem w odpowiednich stężeniach.

Poza tym czereśnie bogate są w węglowodany (głównie glukozę i fruktozę), składniki mineralne (szczególnie dużo jest potasu), witaminy (z grupy B oraz C, A, PP).

Biorąc pod uwagę skład i właściwości czereśni są one godne polecenia w kosmetyce. Czerwone owoce są skuteczne w wymiataniu wolnych rodników, więc chronią skórę przed zniszczeniami spowodowanymi promieniami UV i innymi aktywnymi zanieczyszczeniami. Ich bogaty skład powoduje, że skutecznie odżywiają skórę. Są polecane w kosmetykach do skóry przesuszonej, zniszczonej i ze starzejącej się.

Wiśnie i czereśnie są chętnie wybierane w orientalnych liniach kosmetycznych, a to dlatego że owoce te są dobrze zakorzenione w tradycji japońskiej i chińskiej