przebarwienia skórne

przebarwienia skórne

Wiele osób latem wystawia swoje ciało na działanie słońca. Okazuje się jednak, że kosmetolodzy zalecają umiar w tym względzie, gdyż nadmierna ekspozycja na promienie UV sprzyja starzeniu się skóry i powstawaniu przebarwień na skórze.

Barwa skóry zależy od ilości melaniny, która jest barwnikiem odpowiedzialnym za pigmentację. Czynnikiem silnie pobudzającym syntezę melaniny jest promieniowanie UV, a jej powstawanie jest wynikiem obronnego działania organizmu. Melanina chroni ciało przed nadmiernym działaniem promieniowania UV.

Przykładem konsekwencji poniesionych w wyniku nadmiernego opalania się jest powstawanie przebarwień na skórze. Przebarwienia w dermatologii określane są jako plamy (macuale) i występują w postaci niewyczuwalnych dotykiem zmian różniących się od otaczającej skóry jedynie odmiennym zabarwieniem.

Wśród popularnie występujących przebarwień spotyka piegi, tj. małe ciemne plamki występujące najczęściej na twarzy. Ich posiadanie spowodowane jest genetycznie uwarunkowaną szybszą niż u innych produkcją melaniny w skórze. Co ciekawe piegi nie występują u dzieci, dlatego że te nie mają jeszcze wykształconych odpowiednich mechanizmów ochrony przed słońcem. Z tego powodu dzieci narażone są szczególnie na szkodliwe działanie promieni UV.

Ostuda (melanodermia) występuje w postaci ciemnych ostro odgraniczonych od pozostałej części skóry plam. Często występuje na twarzy jest ułożona symetrycznie na policzkach, czole i brodzie. Występuje głównie u kobiet. Spowodowana jest zaburzeniami hormonalnymi, ciążą, stosowaniem niektórych leków lub kosmetyków. Światło słoneczne znacznie sprzyja występowaniu ostudy.

Długotrwała ekspozycja na słońce może doprowadzić do powstania plam soczewicowatych starczych. Jest to częściowo objaw skóry starczej. Plamy soczewicowate są ostro odgraniczone i rozmaicie zabarwione, często nierówno. Plamy spowodowane są zwiększoną liczbą melanocytów i odkładaniem się melaniny w warstwie podstawnej.

W usuwaniu się przebarwień skóry stosowane są następujące metody:

  • – preparaty złuszczające – maść rezorcynowa, fenolowa,
  • – preparaty rozjaśniające skórę – maść perhydrolola,
  • – mikrodermabrazja,
  • – zabiegi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego.

Zapisz