kąpiele saunowe

Sauna – ciepło dla zdrowia

Ciepło i wilgotna para wodna mają dobroczynny wpływ dla zdrowia. Ich zalety wykorzystywane są w kąpielach saunowych w takich zabiegach jak sauna fińska, ruska bania, łaźnia turecka, rasul czy hammam. Popularność kąpieli saunowych zależy od regionu świata i kultury. Sauna fińska jest bardzo popularna w Finlandii i zgodnie z przysłowiem prawdziwy Fin najpierw buduje saunę, a dopiero później swój własny dom. W Polsce sauny zdobywają sobie powoli uznanie bywalców kompleksów basenowych i siłowni, a zabiegi orientalne w ośrodkach spa coraz częściej wzbogacone są o parowe kąpiele ziołowe i błotne.

 

kąpiel saunowa

..    

Sauna – hartowanie ciała

Kąpiele saunowe to naprzemienne stosowanie ciepła i zimna. Nagrzane w saunie ciało schładza się pod lodowatym prysznicem lub w zimnym brodziku. Pod wpływem zmian temperatury ciało zostaje poddane znacznemu wysiłkowi. Następuje pobudzenie krążenia i przyspieszenie akcji serca nawet do 120 uderzeń na minutę. Intensywne pocenie powoduje znaczną utratę płynów nawet do 1,5 l. Sauna to nie tylko fizyczne oddziaływanie ciepła na organizm. Jest to zabieg hartujący organizm. Podnosi sprawność układu immunologicznego. Ludzie korzystający z sauny 10 razy rzadziej chorują na przeziębienia i katar. W wysokiej temperaturze oddycha się szybciej i głębiej, krew krąży szybciej i dostarcza do tkanek więcej tlenu i substancji odżywczych. Z potem wydzielane są toksyny i produkty przemiany materii, więc szybciej następuje oczyszczenie organizmu. Sauna wspomaga leczenie chorób układu ruchu, gdyż rozluźnia mięśnie i łagodzi bóle stawów. Nie leży zapominać o jej relaksującym działaniu.

kąpiel saunowa

 

Sauna fińska
Małe, dobrze nagrzane, drewniane pomieszczenie zbudowane z drewna. Serce sauny stanowi piec elektryczny z pojemnikiem na kamienie – w czasie zabiegu kamienie polewa się samą wodą lub z dodatkiem olejków eterycznych. W saunie siada się lub leży na ażurowych ławkach umieszczonych na kilku poziomach. Niżej jest chłodniej, wyżej jest cieplej. W saunie stosunek temperatury do wilgotności powietrza powinien być taki, aby suma obu tych cyfr wynosiła 110. Jeśli temperatura wynosi 80°C, to wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 30%.

Łaźnia parowa
Zamiennie łaźnia parowa określana jest nazwami hammam, łaźnia turecka lub rzymska. Łaźnia zbudowana jest z kamienia, siedzi się w niej na kamiennych ławach. Temperatura nie przekracza 55°C, wilgotność zaś osiąga 100%. Przesycone wodą powietrze nie wchłania łatwo potu i nie pozwala na intensywne pocenie się. Łaźnia parowa rozgrzewa ciało od wewnątrz.

Rasul
Rasul to łaźnia błotna, która łączy w sobie zabiegi błotne i łaźnię parową. Wyłożona pięknymi płytkami ceramicznymi i wyposażona w wysoko podwieszone deszczownice umożliwia wygodne spłukanie ciała po zabiegu błotnym.

Ruska bania
Mały drewniany domek (sauna) z przedsionkiem do odpoczynku i przepływającym obok strumieniem, w którym można się schłodzić. Najważniejsze jest serce ruskiej bani, tj. prawdziwy piec opalany drewnem. Tutaj nagrzewane są kamienie, które następnie dla wytworzenia pary polewa się wodą.

Kobieta w ciąży w saunie
Sauna to jeden z zabiegów ciepłoterapii (obok np. kąpieli, zawijań i masek na ciało), który może spowodować wzrost całkowitej temperatury ciała. I chociaż w saunie dobrze działają wszystkie procesy termoregulacji (np. pocenie), a ciało zwykle nagrzewa się powierzchownie, to należy pamiętać, że takie zabiegi mogą niekorzystnie wpływać zdrowie płodu zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Ryzyko uszkodzenia płodu wzrasta wraz z podwyższeniem temperatury ciała o 2°C.
Decydując się na kąpiel saunową trzeba brać pod uwagę kilka elementów. Sam zabieg jest bardziej bezpieczny, jeśli kobieta przed zajściem w ciążę regularnie korzystała z sauny. Jeśli nie, nie ma co eksperymentować z nowymi zabiegami. Pobyt w saunie powinien być krótszy niż zwykle, a po zabiegu ciało schładza się delikatnie i stopniowo. Gwałtowne obniżanie temperatury ciała np. poprzez skok do lodowatego brodzika lub przerębla nie jest polecany, gdyż stanowi duży stres termiczny.

 

kąpiel saunowa

letni rytuał kokosowy

Zapisz