oczyszczanie skóry twarzy

oczyszczanie skóry twarzy

Oczyszczanie skóry twarzy to podstawowy i bardzo istotny zabieg pielęgnacyjny. Przed każdym zabiegiem skóra twarzy powinna być odpowiednio przygotowana. Pełny zabieg oczyszczania obejmuje kilka etapów, a do każdego dobiera się odpowiedni preparat zgodnie z wymaganiami i typem skóry.

oczyszczanie skóry twarzy

Demakijaż to etap pierwszy. Ma na celu usunięcie zanieczyszczeń, martwych komórek, potu oraz makijażu. Wykonuje się go dwa razy dziennie. Rano usuwa się pot i serum nagromadzone w nocy, a wieczorem zanieczyszczenia i makijaż pozwalając skórze na nocną regenerację. Przy demakijażu unika się mydła, bo działa zbyt silnie, wysusza i podrażnia skórę. Mleczka i śmietanki do demakijażu można stosować bez dodatku wody. Są one słabymi detergentami i nie naruszają warstwy hydrolipidowej. Oliwki do demakijażu składają się z olejków roślinnych lub syntetycznych oraz niewielkiej ilođci rozpuszczalników, dzięki którym preparat można łatwo usunąć za pomocą płatków kosmetycznych nasączonych wodą lub tonikiem. Żele do mycia twarzy wymagają niewielkiej ilości wody do wytworzenia delikatnej piany, którą masuje się skórę. Po oczyszczeniu twarzy pianę trzeba dokładnie spłukać wodą.

Tonizowanie jest uzupełnieniem demakijażu. Tutaj stosuje się preparaty otrzymywane najczęściej z destylowanej wody roślinnej. Pomocnicze składniki aktywne nadają dodatkowe właściwości, i tak spotyka się toniki odświeżające, aseptyczne, nawilżające, łagodzące lub ściągające. Można jest stosować rano i wieczorem zaraz po użyciu preparatu myjącego. Alternatywą toniku jest woda termalna w aerozolu.

Peeling może być wykonywany rzadziej niż demakijaż i tonizowanie. W domowych warunkach stosuje się peelingi powierzchowne, działające tylko w obrębie naskórka. Peeling mechaniczny ściera obumarłe komórki naskórka drobinkami ściernymi. Preparat rozprowadza się na twarzy i delikatnie masuje skórę omijając okolicę oczu. Peeling chemiczny działa keratolitycznie złuszczając powierzchowne warstwy naskórka. Tutaj działają substancje enzymatyczne lub kwasy owocowe. Po nałożeniu preparatu pozostawia się go na określony w instrukcji czas na skórze, a następnie dokładnie spłukuje.

Wszystkie preparaty kosmetyczne i etapy zabiegów dobiera się w zależności od specyficznych potrzeb skóry. Jednakże każdy program pielęgnacyjny rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia skóry. Oczyszczanie skóry wykonuje się nawet, jeśli nie nakłada się makijażu. I chociaż oczyszczanie twarzy jest kluczowe, to często pomija się ten etap, wykonuje niedbale lub stosuje nieodpowiednio dobrane preparaty.

 

Zapisz