złoto w kosmetyce

złoto w kosmetyce

Nowoczesne zabiegi kosmetyczne i spa często sięgają po tradycyjne i luksusowe substancje. Metoda leczenia złotem, tj. chryzoterapia, ma długą tradycję i udowodnione efekty. Złoto (łac. aurum) zaliczane jest do metali szlachetnych. Ten ceny kruszec zawsze wywoływał wielkie emocje, z zdarzały się nawet „gorączki złota”.

złoto w kosmetyce

 

Złoto jest symbolem słońca i nieśmiertelności. Tradycja wykorzystania złota w kosmetyce i medycynie naturalnej sięga starożytności. Czyste złoto było wykorzystywane w celach pielęgnacyjnych m. in. w Chinach i Egipcie. Chociaż złoto było stosowane od dawna dopiero badania przeprowadzone przez Roberta Kocha w 1890 r. potwierdziły, że cyjanek złota hamuje rozwój bakterii gruźlicy. Od lat 60-tych wykorzystuje się związki złota (sól sodowa kwasu aurotiojabłkowego) w leczeniu reumatoidalnego i łuszczycowego zapalenia stawów w postaci wstrzyknięć domięśniowych. Pomimo że wywołują szereg działań ubocznych, nadal należą do podstawowych leków, które nie tylko łagodzą objawy zapalenia, ale równocześnie hamują proces niszczenia tkanek stawowych i powstawania zmian narządowych.

Kremy pielęgnacyjne z dodatkiem złota

Badania wykazały wysoką skuteczność kosmetyków zawierających złoto w pielęgnacji skóry zmęczonej, z oznakami stresu czy starzenia. Złoto ma działanie łagodzące, antyoksydacyjne, regenerujące i jest naturalnym filtrem UV. To dzięki obecności złota opóźniony zostaje proces powstawania zmarszczek, a już istniejące zmarszczki ulegają znacznemu spłyceniu. Ponadto zmikronizowane cząsteczki złota zawarte w kremie nadają skórze blasku i naturalnie ją rozświetlają.

Zabiegi kosmetyczne na bazie złota

Złoto wykorzystywane jest w zabiegach medycyny estetycznej, podczas których wszczepia się złote nici tuż pod skórę właściwą najczęściej w policzkach i okolicach żuchwy. Mogą zostać wszczepione nie tylko w skórę twarzy, ale również umieszczone w skórze dekoltu, szyi, wewnętrznej części przedramion i ud. Są to miejsca, gdzie krew krąży słabiej, a tkanki są słabiej odżywione. Zabieg wszczepienia złotych nici przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Sam zabieg trwa około 45 minut. Działanie złotych nici związane jest z uwalnianiem się jonów złota, które spowalniają procesy starzenia, powodują powstanie nowych fibroblastów i rewitalizują skórę. Pierwsze efekty zabiegu widoczne są po 2-3 tygodniach, ale najlepsze rezultaty uwidaczniają się po około 4 miesiącach. Efekt zabiegu utrzymuje się przez pięć lat.

 

Zapisz