bromelaina w kosmetologii

bromelina w kosmetyce

Bromelaina to kompleks enzymów o dużym potencjale w kosmetologii wyizolowanych z ananasa. Dzięki swoim właściwościom może stać się popularnym składnikiem preparatów anti-aging. Działa przeciwzapalnie, normalizuje masę ciała i przyspiesza gojenie się ran. Może być stosowana w medycynie estetycznej i dermokosmetykach, gdyż znacznie przyspiesza gojenie się uszkodzeń skóry i zmian skórnych.

bromelaina w kosmetologii

Bromelina lub bromelaina jest enzymem występującym we wszystkich częściach ananasa, aczkolwiek najczęściej wykorzystywanym do ekstrakcji surowcem zielarskim jest łodyga. Wyciąg z ananasa jest mieszaniną enzymów proteolitycznych (proteaz), których działanie wykorzystywane jest w wielu dziedzinach medycyny. Nazwą bromelaina określana jest grupa enzymów proteolitycznych zawierających grupę sulfhydrylową, które pozyskiwane są różnych części roślin zielnych z rodziny bromeliowatych, np. ananasa.

Działanie przeciwzapalne bromelainy wynika z zahamowania działania bradykininy i kalikreiny osoczowej oraz ograniczenia powstawania fibryny podczas kaskady krzepnięcia. Ponadto bromelaina redukuje migrację leukocytów i ich adhezję do ścian naczyń w miejscu zapalenia oraz zmniejsza stężenie prostaglandyny E2. Badania in vitro wskazują, że bromelaina jest specyficznym inhibitorem cyklooksygenazy-2 (Cox-2). Kompleks ten działa jako molekuła sygnałowa wpływając na kaskadę ścieżek sygnałowych w komórkach, a to ma istotne znaczenie na przeżycie komórek. Działa również przeciwzakrzepowo. Wykazuje działanie immunomodulujące. Stosowanie bromelainy przynosi korzyści we wszystkich zaburzeniach przebiegających z procesami zapalnymi.

Interesującym wskazaniem do stosowania bromelainy jest przyspieszanie procesów regeneracyjnych skóry i gojenia się ran. Preparaty z bromelainą stosowane były doustnie przy zabiegach operacyjnych. Przyspieszają ustępowanie zmian zapalnych, siniaków, opuchnięcia i obrzęku. W leczeniu ran mają zastosowanie kremy z bromelainą (35%) oraz tabletki przyjmowane doustnie. Dzięki zawartości enzymu escherazy w kompleksie bromelainy maści z bromeliną wspomagają usuwanie tkanki martwiczej i przyspieszają gojenie, ale nie hydrolizują zdrowych komórek.

Inne zastosowania bromelainy obejmują biegunki, zaburzenia działania jelit i procesów trawienia, choroby zapalne jelit, choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe stawów, urazy, choroby nerek i innych. We wszystkich chorobach istotna jest komponenta działania antyseptycznego i przeciwbakteryjnego.

Bromelaina charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem. Podawana doustnie może jednak nasilać działanie antybiotyków i leków fibrynolitycznych (rozrzedzających krew).

 

Zapisz