mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja jest jedną z technik peelingu mechanicznego, a mechaniczne złuszczanie skóry znane jest kobietom od wieków. Starty na proszek alabaster był pierwszym peelingiem. Używały go królowe Egiptu, w tym piękna Kleopatra. Mikrodermabrazja w obecnej formie stosowana jest dopiero od końca ubiegłego stulecia.

mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja oczyszcza skórę poprzez usunięcie powierzchownych warstw zrogowaciałego naskórka. Dodatkowymi atutami są zwiększenie przepuszczalności naskórka oraz pobudzenie jego odnowy. Oczyszczenie skóry z warstwy rogowej naskórka, zanieczyszczeń i łoju powoduje usunięcie z niej bariery ochronnej. Skóra jest wtedy miękka, gładka i wrażliwa na bodźce. Wygładzone zostają płytkie zmarszczki. Ponadto zabieg usuwa opaleniznę i przebarwienia pozapalne. Obserwuje się większą wrażliwość układu immunologicznego skóry, który szybciej reaguje na antygeny. To niestety może prowadzić do nadwrażliwości. Odsłonięcie skóry powoduje, że szybko następuje utrata zapasów wody, dlatego po zabiegu poleca się stosować kremy nawilżające i ochronne.

Usunięcie warstwy rogowej naskórka to dla organizmu sygnał do odnowy. W wyniku tego drobnego urazu następuje szybka odbudowa tkanek i zastąpienie ich nowymi komórkami. Podobnie jak przy innych urazach obserwuje się niewielkiego stopnia obrzęk i rumień, które zwykle utrzymują się około godziny. Komórki podstawne szybko się dzielą, co prowadzi do odmłodzenia skóry. Poprawia się koloryt, elastyczność i sprężystość pobudzonej do aktywności skóry. Dzięki mikrodermabrazji substancje aktywne łatwiej przenikają przez skórę. Otwarte pory i mieszki włosowe oraz odsłonięta skóra łatwiej wchłaniają nakładane preparaty kosmetyczne.

Technika zabiegu: Podczas zabiegu na skórę kierowany jest silny strumień kryształów korundu (tlenku glinu), które są gładkie, stabilne chemicznie, antyalergiczne i działają przeciwbakteryjnie. Zużyte kryształy, fragmenty startego naskórka i zanieczyszczenia aspirowane są przez system vaccum. Seria zabiegów mikrodermabrazji obejmuje zwykle 4-10 zabiegów w odstępie co 10-15 dni. Przed zabiegiem skórę się oczyszcza z zabrudzeń i makijażu. Standardowo wykonuje się 1-3 przesunięcia głowicy po skórze. Zabieg trwa około 15-30 minut.

Wskazania do mikrodermabrazji: fotostarzenie, blizny powstające w przebiegu trądziku (szczególnie atroficzne), bielactwo nabyte, rozstępy skórne, blizny o innym podłożu.

Przeciwwskazania do mikrodermabrazji stanowią zmiany ropne na skórze, znamiona, choroby naczyń, skórne choroby wirusowe, immunologiczne i nowotworowe. Należy zachować ostrożność przy kruchych naczynkach, cukrzycy, polineuropatii. Zabieg należy prowadzić z pominięciem okolic oczu (szczególnie powiek), błon śluzowych i ust (czerwieni wargowej).

Działania uboczne są rzadkie i przemijające. Może wystąpić zaczerwienienie, obrzęk, pieczenie, zwiększona wrażliwość na bodźce (w tym światło słoneczne), przebarwienia. Mikrodermabrazja zaliczana jest do procedur minimalnie inwazyjnych. Daje dobre efekty i gwarantuje szybką rekonwalescencję, a powikłania są rzadkie. Ponadto daje możliwość wprowadzania subtelnych zmian w wyglądzie oraz etapowania zabiegów, co jeszcze bardziej przekonuje pacjentów do tej metody

 

Zapisz