kwas mlekowy w pielęgnacji skóry trądzikowej

kwas mlekowy w pielęgnacji skóry trądzikowej

Kwas mlekowy (lactic acid) jest kwasem z grupy kwasów alfa-hydroksylowych (AHA). Występuje naturalnie w organizmie jako metabolit przemiany materii. Poza tym można go spotkać w kwaśnym mleku, jogurtach i kiszonkach. Właściwości biologiczne posiada tylko forma L-kwasu mlekowego. Kwas mlekowy jest składnikiem wielu kosmetyków, gdzie występuje w stężeniu 2-8%. W peelingach stężenie osiąga 20-30%. Daje dobre efekty w pielęgnacji skóry trądzikowej.

Badania kliniczne wykazują skuteczność preparatów z kwasem mlekowym w leczeniu zmian trądzikowych na różnych etapach choroby. Cechy kwasu mlekowego, które go wyróżniają to zdolność wiązania wody, łagodne działanie przeciwbakteryjne i keratolityczne. Wyższe stężenia mają działanie złuszczające, co ułatwia usuwanie blizn potrądzikowych.

Właściwości kremów przeciwtrądzikowych z kwasem mlekowym wzmacniane są przez specyficzne podłoże kosmetyku. Formulacja galeniczna zawierająca fosfolipidy o dużej lipofilności ułatwia penetrację kwasu mlekowego do mieszka włosowego. To stanowi podstawę usuwania zaskórników.

Kosmetyki z kwasem mlekowym były badane podobnie jak leki w próbach klinicznych. W badaniu Scherdina i wsp. porównywano dwie grupy pacjentów z trądzikiem o umiarkowanym nasileniu. Pierwsza leczona była preparatem z 2% kwasem mlekowym, a druga z 2% kwasem salicylowym. Efektem leczenia była znaczna redukcja liczny zaskórników (o 56%) oraz poprawa jakości życia (o 46%) w grupie chorych leczonych preparatami z kwasem mlekowym. Garg i wsp. stosowali 5% tonik z kwasem mlekowym w długotrwałej terapii, w razie konieczności w połączeniu z doustną antybiotykoterapią. Po roku terapii zaobserwowano 90-100% redukcję zmian zapalnych u ponad 40% pacjentów, a zmian niezapalnych u prawie 23% pacjentów. Tylko u dwóch pacjentów redukcja zmian trądzikowych nie przekroczyła 50%.

Preparaty z kwasem mlekowym wykazują się dobrą penetracją do mieszka włosowego oraz lepszą skuteczność niż inne formulacje na bazie kwasu salicylowego. Występuje również redukcja ilości zaskórników większa nawet niż przy stosowaniu preparatów z kwasem salicylowym, czy glikolowym.

Istotne jest również bezpieczeństwo terapii. Kwas mlekowy ma nieco większą cząsteczkę niż kwas glikolowy. Dlatego penetruje wolniej i działa łagodniej przy porównywalnej skuteczności.

Ponadto ważne jest jego działanie kosmetyczne. Kwas mlekowy reguluje odnowę komórek poprzez łatwiejsze usuwanie zrogowaciałych komórek. Po jego stosowaniu skóra jest gładsza i ma przyjemny koloryt. Ma działanie nawilżające (jest składnikiem NMF) i uszczelnia barierę lipidową skóry. Kwas mlekowy wpływa na produkcję kolagenu, przez co wzmacnia skórę. Odblokowanie mieszków włosowych pozwala na usuwanie zaskórników i wyprysków trądzikowych. Kwas mlekowy w sposób naturalny reguluje pH skóry.