aloes w kosmetyce

aloes w kosmetyce

Aloes nieodłącznie kojarzy się z długowiecznością. W lecznictwie i kosmetyce stosuje się głównie sok z aloesu, który wykorzystuje się do picia lub przykłada na skórę. W soku znajduje się wiele silnie działających substancji, które (szczególnie u dzieci) mogą przenikać do organizmu dając objawy ogólnoustrojowe lub wywoływać ostre reakcje na jej powierzchni.

aloes w kosmetyce


Aloes
należy do jednoliściennych sukulentów, czyli roślin, które przystosowały się do życia w warunkach bardzo ograniczonego dostępu do wody. Ich grube liście mają dobrze wykształconą tkankę wodną i dlatego mogą gromadzić wodę oraz szereg różnych substancji niezbędnych do życia. Rodzaj rośliny aloes obejmuje aż 400 gatunków. Rośliny te są pod ochroną z wyjątkiem Aloe vera, który jest rośliną uprawną. Aloes od wieków uprawiany jest dla swoich właściwości leczniczych. Preparaty na bazie aloesu dostępne są pod postacią soku z aloesu, kapsułek lub koncentratów oraz żeli i kremów do skóry. W niektórych krajach aloes ma status leku OTC, w innych sprzedawany jest jako suplement diety lub po prostu żywność. Amerykańska FDA zabroniła polecania go w przewlekłych zaparciach.

Do produkcji preparatów wykorzystuje się następujące części liści aloesu:

  • • skórka – głównie składa się z celulozy, monosacharydów, węglowodanów, chlorofilu, lipidów, aminokwasów i białek,
  • • miąższ liścia jest bezbarwny i ma żelową konsystencję, składa się głównie z wody, monosacharydów, rozpuszczalne w wodzie węglowodany i nierozpuszczalnych włókien, ale najważniejszą substancją uważaną na czynną jest acemannan; z liści pozyskuje się sok o 0,5-1,5% zawartości organicznych substancji stałych.
  • • lateks aloesowy to żółto-zielony gorzki wysięk, który zawiera glikozydy antrachinowe, tj. aloinę A i B; zawartość aloiny w wysięku zależy od pory roku i wieku rośliny (waha się w granicach 10-25%).

W kosmetyce wykorzystuje się głównie miąższ liści i pozyskiwany z nich żel. Dzięki polisacharydom preparaty z miąższu aloesu mają właściwości przeciwzapalne oraz przyspieszają proces gojenia się ran. Acemannan aktywuje komórki układu immunologicznego, a tym samym zwiększa odporność skóry, a stosowany doustnie całego organizmu. Poza tym aplikowany na skórę działa silnie nawilżająco i dlatego jest często dodawany do kosmetyków pielęgnacyjnych.

Polecamy lekturę następujących artykułu: dermokosmetyki i nutraceutyki w łuszczycy, z tkórego można dowiedzieć się więcej na temat zastosowania aloesu w łuszczycy.