sposoby na opuchnięte powieki

sposoby na opuchnięte powieki

Opuchnięte powieki to częsta dolegliwość. Dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, a występuje niezależnie od wieku, zarówno u osób bardzo młodych, jak i starszych. Niekiedy opuchnięcia są objawem różnych chorób organizmu. Często jednak ich przyczyna leży w prowadzeniu niehigienicznego trybu życia, stresu, przemęczenia i / lub nieprawidłowej diety. Aby zlikwidować opuchnięcia wokół oczu wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad.

Na występowanie opuchniętych powiek i tak zwanych worków pod oczami skarży się wiele osób. Ich główną przyczyną jest zastój limfy, nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej oraz wiotczenie skóry. Limfa, w przeciwieństwie do krwi, przemieszcza się w naczyniach limfatycznych bardzo powoli. Jej ruch wspomagany jest przez skurcze mięśni. Gromadzeniu się limfy sprzyja niekorzystna pozycja ciała i grawitacja.

Opuchnięcia i zaczerwienienie powiek może być również spowodowane podrażnieniem oczu. Sprzyja temu przebywanie na słońcu bez okularów ochronnych, długa praca przy komputerze, przebywanie w zapylonych, klimatyzowanych pomieszczeniach lub kontakt z dymem tytoniowym. Na stan powiek ma wpływ również długotrwałe noszenie szkieł kontaktowych. W przypadku wady wzroku konieczna jest konsultacja okulistyczna, bo wady wzroku powodują mrużenie powiek i ich wytężoną pracę. Noszenie odpowiednio dobranych okularów odciąża powieki i zwiększa komfort pracy. Tym samym oczy są bardziej wypoczęte i ładniej wyglądają.

Podejmując działania mające zlikwidować opuchnięcia powiek i sińce pod oczami, trzeba zacząć od modyfikacji stylu życia. Pierwszą rzeczą jest zadbanie o odpowiednią ilość snu. Kolejną sprawą jest dieta, a tu na pierwszy plan wysuwa się odpowiednie nawodnienie organizmu. Najlepiej wypijać przynajmniej jeden litr niegazowanej wody mineralnej dziennie. Oprócz wody organizm otrzyma niezbędne minerały. No i nie wolno zapominać o odpowiedniej ilości świeżych warzyw i owoców. Zimą korzystnie jest spożywać mrożone owoce i warzywa.

W czasie wytężonej pracy zaleca się robić przerwy. Dzięki temu oczy będą miały chwilę odpoczynku, a mruganie pomoże je nawilżyć. Podczas pracy przy komputerze powinno się też zakładać okulary ze specjalnym filtrem ochronnym. Należy też zadbać o regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym się przebywa. Używanie okularów słonecznych z dobrym filtrem UV oraz stosowanie kremów filtrujących słońce opóźnia starzenie i wiotczenie skóry. Stosowanie diety bogatej w karoteny, które w organizmie przekształcane są w barwniki wykorzystywane w procesie widzenia, pomaga utrzymać wzrok w dobrej kondycji.

Ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków, bo niekiedy to one są przyczyną podrażnienia skóry i alergii. Niemniej jednak stosowanie specjalistycznych dobrych kosmetyków poprawia krążenie krwi, łagodzi obrzęki, rozjaśnia cienie i powoduje, że oczy wyglądają znacznie lepiej. Warto mieć pod ręką żel do powiek ze świetlikiem lub kofeiną. Oprócz kremów dobrze działają okłady. Można zastosować okłady z czarnej herbaty, która ma działanie ściągające, rumianku o działaniu łagodzącym lub specjalnej mieszanki ziołowej z lipą i świetlikiem. Polecane są również okłady z plastrów świeżego ogórka. Ekspresowe sposoby obejmują przyłożenie do powiek owiniętej w gazę kostki lodu.

Opuchnięcia powiek mogą być przyczyną wielu chorób. Sygnałem alarmowym są puchnięcia, które pojawiają się nagle i utrzymują przez dłuższy czas bez względu na starania, aby je zlikwidować. Opuchnięte powieki mogą świadczyć o chorobach nerek lub układu krążenia. Schorzenia te charakteryzują się nadmiernym gromadzeniem wody w organizmie, co sprzyja występowaniem opuchlizny nie tylko na powiekach, ale też w innych częściach ciała.