sposób na piękne włosy

zdrowe włosy

Każdy człowiek posiada od 100 do 150 tysięcy włosów. Blondynki mają więcej włosów niż brunetki, ale ich włosy są cieńsze i delikatniejsze. Każdego dnia ubywa od 50 do 100 włosów, co uważane jest za proces naturalny. Włosy rosną z prędkością około 12 cm rocznie. Piękne włosy to efekt zarówno zabiegów pielęgnacyjnych, jak i właściwego odżywiania się.

piękne włosy

Natura oferuje szereg surowców roślinnych mających korzystne działanie na skórę i włosy. Najbardziej popularnym biopierwiastkiem stosowanym w pielęgnacji włosów jest krzem, zarówno w postaci preparatów zewnętrznych jak i w postaci nutrikosmetyków, tj. suplementów diety mających korzystny wpływ na skórę. Krzem występuje w tkankach i płynach ustrojowych człowieka. Uczestniczy w biosyntezie kolagenu i buduje tkankę łączną. Bogatym źródłem krzemu są np. pokrzywa, skrzyp, rdest ptasi, mniszek lekarski i wiele innych.

Cynk bierze udział w przemianach białek i korzystnie wpływa na metabolizm kolagenu. Odpowiada za wzrost włosów, paznokci i regenerację tkanek. Ten pierwiastek jest również silnym antyoksydantem. Duże ilości cynku znajdują się w ostrygach, chudym mięsie i kaszach.

Białka keratynowe wchodzące w skład włókien włosów zbudowane są z aminokwasów siarkowych takich jak cysteina i metionina. Ponadto metionina jest aminokwasem niezbędnym dla człowieka. Nie jest syntetyzowana przez organizm i musi być dostarczona z pożywieniem, dlatego tak ważna jest odpowiednia ilość siarki w organizmie. Występuje w produktach zwierzęcych, tj. w mięsie, jajach, rybach.

Stan włosów często zależy od stanu skóry, szczególnie głowy. Wapń bierze udział w regeneracji skóry suchej i zniszczonej i jest komponentem wszystkich reakcji biochemicznych organizmu. Odpowiada za prawidłowy stan naczyń krwionośnych, stanowi istotny składnik kości i zębów. Nie można o nim zapomnieć przy planowaniu zbilansowanej diety.

Niedobory witamin wpływają niekorzystnie na stan włosów. Niedobór witaminy H (biotyny) wywołuje łuszczycowe zmiany skóry i jej wysuszenie, a niedobór kwasu foliowego (witaminy B9) powoduje zahamowanie wzrostu i odbudowy komórek w organizmie. Niedobór witaminy A (retinol) wywołuje łuszczycę i łysienie.

Niekorzystny wpływ na kondycję włosów mogą mieć zabiegi fryzjerskie (farbowanie i trwała ondulacja), niewłaściwa pielęgnacja (nieodpowiednie szampony, przegrzewanie suszarką lub prostownicą) i czynniki zewnętrzne (UV, wiatr, woda morska, chlor na basenie), po których bywają szorstkie i łamliwe. Na jakość włosów wpływ ma również ogólna kondycja organizmu. Jej pogorszenie odbija się na stanie włosów, które wtedy mają skłonność do wypadania i stają się cienkie. Takie objawy występują w zaburzeniach hormonalnych, chorobach zakaźnych i przy niedoborach mikroelementów budujących włókna włosów.

 

Zapisz