Borowina, czyli torf leczniczy
Torf leczniczy określany jest jako borowina lub peloid. Oba słowa moją różne pochodzenie. Słowo borowina to określenie staropolskie i wskazuje na miejsce pozyskiwania torfów leczniczych, tj. bory lub lasy. Nazwa peloidy wywodzi się z greckiego, gdzie pelos oznacza błoto. Prawdziwa borowina stosowana do zabiegów wymaga specjalnego przygotowania. Przed zabiegiem musi być odpowiednio wydobyta ze złoża, przechowywana, rozdrobniona i podgrzana. Te drogie i rzadkie zabiegi mają unikalne właściwości oraz bardzo długą tradycję stosowania w celach leczniczych i kosmetycznych. Torf leczniczy znany był już w starożytnym Egipcie i Grecji, a w Europie Zachodniej i w Polsce leczenie torfem leczniczym rozwijało się wraz ze wzrostem kuracji uzdrowiskowych i powstawaniem ośrodków spa.
|
|
|
.. |
|
|
Aktywne składniki torfu leczniczego
Browina zawiera szereg substancji czynnych o działaniu leczniczym i kosmetycznym wśród których można wymienić:
- – kwasy huminowe działające przeciwzapalnie, bakteriostatycznie oraz mające właściwości detoksykujące i regenerujące,
- – fulwokwasy o podobnych profilu działania, a ponadto regenerujące skórę i działające przeciwutleniająco, co opóźnia procesy starzenia skóry,
- – fenolokwasy o silnych właściwościach przeciwutleniających,
- – bituminy, które są bogate w fitohormony,
- – aminokwasy odpowiedzialne za właściwe nawilżenie naskórka,
- – bogaty zestaw makro- i mikroelementów regulujących procesy metaboliczne (lit, sód, potas, wapń, cynk, selen, żelazo, siarki, jod i inne).
|
|
|
Zabiegi borowinowe maja właściwości antycellulitowe, odchudzające, detoksykujące i wspomagające układ ruchu. Prawdziwe zabiegi borowinowe są dzisiaj rzadko wykonywane, co wynika z dużych kosztów przygotowania zabiegu oraz konieczności posiadania odpowiedniego sprzętu. Modne obecnie koncentraty borowinowe są bogate w składniki aktywne, ale nie zastąpią wszystkich właściwości borowinowego błota, szczególnie jego pojemności cieplnej.
- – Peeling stanowi przygotowanie skóry do dalszych procedur zabiegowych. Oczyszcza skórę, mechanicznie usuwa zanieczyszczenia i zrogowaciały naskórek.
- – Prawdziwa kąpiel borowinowa to zabieg oferowany w uzdrowiskach i w najlepszych centrach spa. Działa intensywnie i obciąża organizm. Duża pojemność cieplna borowinowego błota przegrzewa ciało, powoduje przekrwienie tkanek, przyspiesza krążenie krwi. Masy błotne podczas kąpieli i ciśnienie hydrostatyczne działają jak prawdziwy masaż na zanurzone ciało.
- – Zawijania lub okłady borowinowe to alternatywne zabiegi na bazie błota borowinowego dla osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Działają równie intensywnie, ale bardziej wybiórczo i mniej obciążają organizm. Jeśli klient nie chce mieć bezpośredniego kontaktu z błotem, przed zabiegiem ciało owija się cienkim przepuszczalnym materiałem, a dopiero potem nakłada się grubą warstwę borowiny.
- – Natrysk wodny Vichy ułatwia usunięcie z ciała resztek torfowego błota. Tutaj nie stosuje się detergentów, aby zachować na skórze jak najwięcej aktywnych składników. Ponadto spadające krople wody delikatnie masują i hartują ciało.
|
Nie każdy torf może być określany mianem torfu leczniczego. Lecznicze torfowiska muszą spełniać surowe normy dotyczące stopnia humifikacji, stopnia uwodnienia oraz zawartości substancji organicznych i nieorganicznych. W kwalifikacji bierze się również pod uwagę kwasowość złoża, zdolność sorpcyjną i pojemność cieplną. Cechy te zależne są od miejsca wydobywania borowiny.
Unikalną cechą borowiny jest duża pojemność cieplna, która pozwala na znakomite przegrzewanie tkanek podczas zabiegów. Niskie przewodnictwo cieplne i brak prądów konwekcyjnych powoduje bardzo powolne uwalnianie ciepła. Ponadto subiektywnego odczucie obojętnej temperatury dla ciała przy temperaturze preparatu wynoszącej 38°C pozwala na zastosowanie cieplejszego okładu niż w przypadku zastosowania innego błota, mułu, fango czy parafango.
|
|
|
Leczenie borowiną może być również elementem kuracji doustnych. Terapia trwa 6 tygodni – codziennie 1 łyżeczka 3 razy dziennie. Pasteryzowaną borowinę dla polepszenia smaku można wymieszać z wodą lub sokiem. Stosowane wewnętrznie kwasy huminowe mają działanie przeciwzapalne oraz podnoszą odporność organizmu.
Zapisz