zabieg borowinowy

Borowina, czyli torf leczniczy

Torf leczniczy określany jest jako borowina lub peloid. Oba słowa moją różne pochodzenie. Słowo borowina to określenie staropolskie i wskazuje na miejsce pozyskiwania torfów leczniczych, tj. bory lub lasy. Nazwa peloidy wywodzi się z greckiego, gdzie pelos oznacza błoto. Prawdziwa borowina stosowana do zabiegów wymaga specjalnego przygotowania. Przed zabiegiem musi być odpowiednio wydobyta ze złoża, przechowywana, rozdrobniona i podgrzana. Te drogie i rzadkie zabiegi mają unikalne właściwości oraz bardzo długą tradycję stosowania w celach leczniczych i kosmetycznych. Torf leczniczy znany był już w starożytnym Egipcie i Grecji, a w Europie Zachodniej i w Polsce leczenie torfem leczniczym rozwijało się wraz ze wzrostem kuracji uzdrowiskowych i powstawaniem ośrodków spa.

 

zabieg borowinowy

..    

Aktywne składniki torfu leczniczego

Browina zawiera szereg substancji czynnych o działaniu leczniczym i kosmetycznym wśród których można wymienić:

  • – kwasy huminowe działające przeciwzapalnie, bakteriostatycznie oraz mające właściwości detoksykujące i regenerujące,
  • – fulwokwasy o podobnych profilu działania, a ponadto regenerujące skórę i działające przeciwutleniająco, co opóźnia procesy starzenia skóry,
  • – fenolokwasy o silnych właściwościach przeciwutleniających,
  • – bituminy, które są bogate w fitohormony,
  • – aminokwasy odpowiedzialne za właściwe nawilżenie naskórka,
  • – bogaty zestaw makro- i mikroelementów regulujących procesy metaboliczne (lit, sód, potas, wapń, cynk, selen, żelazo, siarki, jod i inne).

zabieg borowinowy

 

 

Zabiegi borowinowe maja właściwości antycellulitowe, odchudzające, detoksykujące i wspomagające układ ruchu. Prawdziwe zabiegi borowinowe są dzisiaj rzadko wykonywane, co wynika z dużych kosztów przygotowania zabiegu oraz konieczności posiadania odpowiedniego sprzętu. Modne obecnie koncentraty borowinowe są bogate w składniki aktywne, ale nie zastąpią wszystkich właściwości borowinowego błota, szczególnie jego pojemności cieplnej.

  • Peeling stanowi przygotowanie skóry do dalszych procedur zabiegowych. Oczyszcza skórę, mechanicznie usuwa zanieczyszczenia i zrogowaciały naskórek.
  • – Prawdziwa kąpiel borowinowa to zabieg oferowany w uzdrowiskach i w najlepszych centrach spa. Działa intensywnie i obciąża organizm. Duża pojemność cieplna borowinowego błota przegrzewa ciało, powoduje przekrwienie tkanek, przyspiesza krążenie krwi. Masy błotne podczas kąpieli i ciśnienie hydrostatyczne działają jak prawdziwy masaż na zanurzone ciało.
  • Zawijania lub okłady borowinowe to alternatywne zabiegi na bazie błota borowinowego dla osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Działają równie intensywnie, ale bardziej wybiórczo i mniej obciążają organizm. Jeśli klient nie chce mieć bezpośredniego kontaktu z błotem, przed zabiegiem ciało owija się cienkim przepuszczalnym materiałem, a dopiero potem nakłada się grubą warstwę borowiny.
  • Natrysk wodny Vichy ułatwia usunięcie z ciała resztek torfowego błota. Tutaj nie stosuje się detergentów, aby zachować na skórze jak najwięcej aktywnych składników. Ponadto spadające krople wody delikatnie masują i hartują ciało.

 

Nie każdy torf może być określany mianem torfu leczniczego. Lecznicze torfowiska muszą spełniać surowe normy dotyczące stopnia humifikacji, stopnia uwodnienia oraz zawartości substancji organicznych i nieorganicznych. W kwalifikacji bierze się również pod uwagę kwasowość złoża, zdolność sorpcyjną i pojemność cieplną. Cechy te zależne są od miejsca wydobywania borowiny.

Unikalną cechą borowiny jest duża pojemność cieplna, która pozwala na znakomite przegrzewanie tkanek podczas zabiegów. Niskie przewodnictwo cieplne i brak prądów konwekcyjnych powoduje bardzo powolne uwalnianie ciepła. Ponadto subiektywnego odczucie obojętnej temperatury dla ciała przy temperaturze preparatu wynoszącej 38°C pozwala na zastosowanie cieplejszego okładu niż w przypadku zastosowania innego błota, mułu, fango czy parafango.

 

zabieg borowinowy

Leczenie borowiną może być również elementem kuracji doustnych. Terapia trwa 6 tygodni – codziennie 1 łyżeczka 3 razy dziennie. Pasteryzowaną borowinę dla polepszenia smaku można wymieszać z wodą lub sokiem. Stosowane wewnętrznie kwasy huminowe mają działanie przeciwzapalne oraz podnoszą odporność organizmu.

zabieg borowinowy

Zapisz