piwne spa

Przez całe wieki pokolenia piwowarów pracowały nad doskonaleniem receptury produkcji piwa, dzięki czemu możemy korzystać z ich doświadczeń, smakować piwo i cieszyć się jego bogatym składem. Najstarsze ślady browarnictwa pochodzą sprzed 6 tysięcy lat. Wiadomo na pewno, że w położonym pomiędzy Tygrysem a Eufratem państwie Sumerów warzono ten cenny napój. Również Sumerowie bardzo cenili sobie piwo. Arystoteles zalecał piwo jako zdrowy środek nasenny, a w starożytnym Rzymie okłady z drożdży używane były jako lekarstwo. Ostatecznie pozytywny wpływ piwa potwierdzono na zjeździe badaczy medycyny żywienia we Freiburgu w 1997 roku. Stwierdzono, że alkohol z piwa jest znacznie wolniej przyswajany niż z innych napoi alkoholowych, a duża zawartość witamin przeciwdziała negatywnym skutkom alkoholu. Ponadto piwo stosowane zewnętrznie poprawia stan skóry i włosów.

 

piwne spa

..    

Kosmetyczne składniki piwa

Piwo zawiera szereg substancji korzystnie działających na skórę. Jest tutaj około 40% węglowodanów, 3-5% białek oraz witaminy i minerały. Głównym źródłem minerałów i witamin zawartych w piwie są drożdże piwne, które są bogate w minerały, takie jak fosforany, potas, sód, wapń, magnez, cynk, śladowe ilości żelaza, miedzi, manganu oraz witaminy takie jak tiamina, ryboflawina, kw. nikotynowy, kw. foliowy, kw. pantotenowy, pirydoksyna, biotyna. Dodatek chmielu zapewnia działanie bakteriostatyczne korzystne przy podrażnieniach i stanach zapalnych. W swoim składzie posiada również fitoestrogeny. Jęczmień zawiera naturalny kompleks białka i oligosacharydów charakteryzujący się doskonałymi właściwościami nawilżającymi i zmiękczającymi, dlatego jest popularnym składnikiem preparatów do pielęgnacji skóry i włosów. Ponadto egzogenne aminokwasy jęczmienia regenerują zniszczone włosy.

piwne spa

 

Bogaty skład piwa sprawia, że zarówno piwo jak i składniki wykorzystywane do jego produkcji są podstawą wielu zabiegów, a nawet całych programów spa i wellness. Oto jak można skomponować piwny pakiet kosmetycznej odnowy biologicznej.

  • – Piwny pakiet zabiegowy można rozpocząć od słodowego piwnego peelingu mechanicznego. Substancje pochodzenia roślinnego wykorzystywane do produkcji piwa (tutaj otręby, słód, chmiel, melisa) połączone z solami mineralnymi zastosowane w oczyszczaniu skóry prowadzą do silnego jej przekrwienia i przygotowują do kolejnych zabiegów. Peeling ma na celu złuszczenie i częściowe usunięcie warstwy rogowej naskórka, dzięki czemu skóra jest gładka, miękka i pozbawiona nierówności. Usunięcie nadmiaru łoju powoduje, że wydzieliny skóry łatwiej przedostają się na zewnątrz. Pory opróżniają się z wydzieliny, ulegają ściągnięciu, a skóra łatwiej wchłania substancje czynne nakładane podczas zabiegu.
  • Kąpiele piwne – piwo jest chętnie wykorzystywane jako koncentrat do przygotowania kąpieli. Aby skomponować piwną kąpiel potrzebne są dwa litry piwa i wanna wody źródlanej. Kąpiel piwną można wzbogacić innymi surowcami kosmetycznymi takimi jak algi, borowina, sole lub zioła. Kąpiel powinna trwać około 20 minut, a cały zabieg kończy się odpoczynkiem i wypoceniem się. Kąpiel relaksuje organizm, poprawia odporność i odżywia skórę.
  • Piwny zabieg na włosy to unikalna oferta pakietu piwnego. Można go wykonać w czasie kąpieli lub na jej zakończenie. Głównym składnikiem zabiegu jest wywar z chmielu.
  • Masaż ciała wykonywany preparatami na bazie kompleksów jęczmiennych i chmielowych fitoestrogenów działających przeciwstarzeniowo.

 

Co jest ważne w piwny spa?

Piwne ośrodki spa i wellness powstają najczęściej przy rodzinnych browarach. Taka lokalizacja jest korzystna z wielu powodów. Właściciele niewielkich browarów doskonale znają proces warzenia piwa, właściwości piwnych składników jak również różnych gatunków piwa, na każdym etapie jego powstawania. Znają najlepszych dostawców i potrafią ocenić jakość surowców, co daje możliwość komponowania unikalnych receptur zabiegowych. Toczące się stale procesy produkcji piwa gwarantują zaopatrzenie w najświeższe składniki i produkty. Ponadto otoczenie starego browaru i kąpiele w kadziach gwarantują niezapomniane doznania.

Piwne spa to nie tylko zabiegi, ale również kuchnia piwna, tj. beer cuisine. Lokalna piwiarnia oprócz różnych gatunków piwa, kruszonu i innych napojów kusi gości specjałami takimi jak zupa piwna z płatkami owsianymi lub suszonymi owocami, paszteciki grzybowe na jasnymi piwie, piwne sosy do mięs, ekologiczne warzywa w cieście piwnym, a potem krem kawowo-piwny czy piwne chaudeau. Po smacznym posiłku piwne spa oferuje pokazy procesu warzenia piwa, spacery po polach dojrzewającego jęczmienia lub poprzez gaje chmielowych szyszek.

 

piwne spa

letni rytuał kokosowy

Zapisz