Wskazania Obecnie peelingi wykonuje się jako rutynowe zabiegi pielęgnacyjne w gabinetach kosmetycznych i spa. Ich celem jest usunięcie powierzchownych warstw komórek naskórka. Wskazaniem do tego zabiegu jest matowa, szara skóra, zaburzenia rogowacenia naskórka, fotostarzenie, przebarwienia skóry, zmarszczki mimiczne oraz trądzik i łojotok skóry.
Kwasy w peelingu chemicznym U kosmetyczki najczęściej wykonuje się powierzchowne zabiegi złuszczania, do których wykorzystuje się alfa-hydroksy kwasy (AHA) jak np. kwas glikolowy, mlekowy, maleinowy czy winowy. Są to substancje dość bezpieczne, a ich początek ich stosowania w dermatologii przypada na połowę lat 70-tych. AHA normalizują proces różnicowania się naskórka, powodują nawilżenie i wygładzenie skóry, stymulują fibroblasty do syntezy włókien kolagenowych oraz syntezy glikozaminoglikanów, co ma znaczenie w zapobieganiu starzenia się skóry. Głębsze peelingi powinny być wykonywane przez kosmetologów lub lekarzy – średniogłębokie powodują uszkodzenie skóry od dolnej części warstwy brodawkowatej do górnej części warstwy siateczkowatej skóry. Stosuje się tutaj np. kwas pirogronowy i fenol. W peelingach głębokich stosuje się fenol, który uszkadza środkową część skóry właściwej.
Pojedynczy zabieg kosmetyczny ma niewielki wpływ na stan skóry, dlatego poleca się stosowanie serii zabiegów. Kuracja kwasami dzieli się na część gabinetową i domową. Przed zabiegiem właściwym przygotowuje się skórę przez dwa tygodnie stosując odpowiedni tonik i żel. W gabinecie kosmetolog wykonuje zabieg preparatem zawierającym 30% stężenie AHA. Zaleca się serię 6-8 zabiegów. Przez cały ten czas klient pozostaje pod uważną opieką kosmetyczną lub dermatologiczną.
Działania niepożądane Kwasy to silnie działające substancje, które mogą wywołać poważne uszkodzenia skóry oraz działania niepożądane w postaci odbarwień skóry, infekcji, bliznowacenia, świądu, rumienia skóry, rozwoju prosaków i nadwrażliwości skóry na zimno. Zbyt częste zabiegi złuszczania mogą prowadzić do powstania atopowego zapalenia skóry. Moc działania kwasów zależy stężenia, pH i pKa (zdolność dysocjacji kwasu – jest to wartość stała dla danego kwasu).
Dla bezpieczeństwa zabiegi z kwasami wykonywane są przez lekarzy dermatologów lub kosmetologów z co najmniej dwuletnią praktyką gabinetową.
Pomimo ryzyka wystąpienia powikłań zabiegi te uznaje się za dość bezpieczne. Wprowadzenie ich do oferty gabinetów kosmetycznych było krokiem milowym w rozwoju kosmetycznych zabiegów przeciwstarzeniowych (anti-aging) i pielęgnacji skóry łojotokowej. Właściwie stosowane i odpowiednio dobrane do problemu skóry dają spektakularne efekty. |