zielona kawa w kosmetyce

Kawowiec (Coffea L.) to wiecznie zielony krzew z rodziny marzanowatych. Rośnie na terenach Ameryki Południowej, Azji i Afryki. Kawowce znane są głównie z powodu popularnego napoju zawierającego kofeinę, ale kawa oferuje znacznie więcej. Jej zielone ziarna znajdują zastosowanie w kosmetyce i dietach odchudzających.

W ostatnim czasie w kosmetyce i suplementacji doceniono świeże, niedojrzałe, zielone owoce kawy. Są one niezwykle bogate w antyoksydanty zwalczające wolne rodniki i inne dobroczynne substancje. Gotowe preparaty mogą zawierać dwa rodzaje surowca zielarskiego, olej lub ekstrakt.

Olej z ziaren zielonej kawy tłoczony jest na zimno z niedojrzałych owoców kawy z rodzaju Coffea arabica. Posiada zdolność zatrzymywania wilgoci w skórze. Olej ten nawilża skórę 6 razy bardziej intensywnie niż olej jojoba czy migdałowy. W odróżnieniu od innych olejów jest bardzo bogaty w fitosterole i kwas linolowy (nienasycony kwas tłuszczowy typu omega-6). Fitosterole kawowe należą do tzw. olejowej frakcji niezmydlającej i stanowią roślinne odpowiedniki naturalnych steroli skóry. Dostarczanie ich w kosmetykach poprawia kondycję skóry. Sterole wzmacniają barierę naskórkową, dzięki czemu hamują utratę wody, działają przeciwzapalnie, łagodząco, przeciwalergicznie, immunostymulująco oraz pobudzają regenerację i gojenie naskórka. Fitosterole (w tym beta-sitosterol) uelastyczniają skórę i normalizują pracę gruczołów skórnych. Ponadto olej z ziaren zielonej kawy działa przeciwzmarszczowo i ma właściwości anty-aging. Działanie to potęgowane jest przez zawarte ziarnach kawy antyutleniacze, m.in. kwas chlorogenowy i witaminę E.

Olej z zielonej kawy jest dość gęsty, ale dobrze wnika w głąb skóry. Nie daje uczucia nadmiernej tłustości. Wadą jest intensywny zapach. W kosmetykach musi być stosowany w rozcieńczeniu, co ogranicza jego działanie. Dlatego do kosmetyków często dodaje się ekstrakty z zielonej kawy.

Suche ekstrakty z zielonej kawy standaryzowane są na zawartość kwasu chlorogenowego (GCA) – zazwyczaj 45%. Surowe ziarna zawierają go ok. 5-7%. Oprócz tego ekstrakty bogate są w inne antyoksydanty, np. kwas hydroksycynamonowy. Proces palenia kawy obniża zawartość antyoksydantów, dlatego zielona kawa skuteczniej wymiata wolne rodniki niż czarna (palona). Aplikacja ekstraktów roślinnych o silnych właściwościach antyoksydacyjnych chroni skórę przed podrażnieniami wywołanymi działaniem szkodliwego promieniowania UV, przedwczesnym starzeniem oraz obniża ryzyko nowotworów indukowanych promieniami słonecznymi.

W kuracjach odchudzających stosuje się ekstrakt z zielonej kawy w tabletkach lub kapsułkach. Działa poprzez blokowanie trawienia i wchłaniania długołańcuchowych cukrów (np. skrobii) oraz lipidów, bo blokuje enzymy amylazę, translokazę i lipazę. Ponadto aktywuje metabolizm tłuszczów w wątrobie. Kwas chlorogenowy zwiększa dotkankowy transport glukozy, przez co obniża jej stężenie w surowicy. Ekstrakt z zielonej kawy praktycznie nie zawiera kofeiny i jest pozbawiony efektu pobudzającego. Przyjmowanie ekstraktu z zielonej kawy zmniejsza poziom glukozy na czczo i odpowiedź insuliny u osób otyłych. Zielona kawa zapobiega rozwojowi chorób cywilizacyjnych.

 

Zapisz