peelingi w kosmetyce

peelingi w kosmetyce

Peeling to jeden z etapów oczyszczania skóry. Częstość stosowania tego zabiegu kosmetycznego zależy od rodzaju skóry oraz głębokości złuszczania podczas zabiegu. Wykonanie niektórych peelingów wymaga wizyty u kosmetologa lub lekarza dermatologa. Skóra po tym zabiegu odwdzięcza się młodym i promiennym wyglądem skóry.

 

W czasie wykonywania zabiegu peelingu dochodzi do usunięcia powierzchownych warstw komórek naskórka. Wskazaniem jest matowa, szara, zmęczona skóra, zaburzenia rogowacenia naskórka, przebarwienia skóry, fotostarzenie, zmarszczki mimiczne oraz trądzik i łojotok skóry. Peeling jest najbardziej skutecznych i bezpieczny przy płytkich i powierzchownych zmianach. Stosowanie agresywnych peelingów (głębokich) może wiązać się z występowaniem działań ubocznych. Po zabiegu konieczna jest ochrona odsłoniętego naskórka przed alergenami, zanieczyszczeniami i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Peeling mechaniczny
Stosowanie peelingu mechanicznego wiąże się ze ścieraniem powierzchownej warstwy naskórka, usunięciem obumarłych komórek i zanieczyszczeń. Zabieg ten jest bezpieczny i może być wykonany w warunkach domowych. Peelingi mechaniczne zawierają drobinki ścierające, np. sproszkowane pestki owocowe, pumeksu, kuleczki wosku polietylenowego, kryształy soli lub cukru. Preparat rozprowadza się na twarzy i stosuje delikatny masaż omijając okolice oczu. Drobinki o większych rozmiarach wykorzystuje się peelingowania ciała.

Peeling fizyczny
Peeling fizyczny to zabieg wykonywany w gabinetach kosmetycznych lub lekarskich. Do złuszczania fizycznego wykorzystuje się lasery wysokoenergetyczne i krioterapię, tj. ciekły azot. Podczas zabiegu następuje uszkodzenie powierzchownej warstwy tkanek, a następnie jej złuszczenie.

Peeling chemiczny
W peelingu chemicznym do złuszczenia skóry stosuje się kwasy. Najpopularniejsze są peelingi powierzchowne, które wywołują martwicę naskórka, w których wykorzystuje się alfa-hydroksy kwasy (AHA). Peelingi średniogłębokie powodują uszkodzenie skóry od dolnej części warstwy brodawkowatej do górnej części warstwy siateczkowatej skóry. Do złuszczenia skóry stosuje się np. kwas pirogronowy i fenol. W peelingach głębokich uszkadza się środkową część skóry właściwej.

Pielęgnacja po zabiegu
Im głębsze działanie peelingu, tym skóra bardziej narażona jest na działania niepożądane i uszkodzenia po zabiegu, dlatego tak bardzo istotna jest jej pielęgnacja. Po zabiegu skóra musi mieć czas na regenerację i odbudowę właściwych warstw. W pielęgnacji stosuje się preparaty odbudowujące ochronny płaszcz hydrolipidowy, antyoksydanty, preparaty działające przeciwzapalnie i odbudowujące włókna kolagenowe. Konieczna jest również ochrona przed promieniami UV.

 

Zapisz